STAROSTLIVOSŤ O VAŠE STRAVOVANIE

Neviete si rady so svojim stravovaním a uprednostnili by ste osobný prístup? V rámci starostlivosti Vám ponúkam:

  • úvodnú konzultáciu
  • vypracovanie jedálnička na mieru
  • pravidelnú osobnú alebo online konzultáciu

Spoločne budeme sledovať a vyhodnocovať Váš priebeh premeny a odovzdávať si nové poznatky.

Ako schudnúť bez cvičenia a prísnej diéty

Ak ste sa rozhodli upraviť svoju hmotnosť, pravdepodobne ste sa stretli s názorom, že sa nezaobídete bez striktnej diéty a pravidelného cvičenia. Cvičenie zohráva pri chudnutí dôležitú úlohu, no svoj cieľ môžete dosiahnuť aj bez neho. Zníženie hmotnosti je totiž jednoduchšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať a nevyžaduje si dokonca ani žiadne radikálne zmeny v stravovaní. 

 

V nasledujúcom článku sa dozviete, prečo nie je cvičenie pre chudnutie nevyhnutné a na čo by ste sa pri úprave hmotnosti mali sústrediť. 

 

Ktoré faktory najviac ovplyvňujú chudnutie a váhu?

Telesná hmotnosť sa odvíja od viacerých faktorov. V prvom rade sú to stravovacie návyky –  a to nielen to, akú potravu a v akom množstve prijímame, ale taktiež spôsob, akým jeme. Dôležité je najmä pravidelné stravovanie viackrát za deň. Častým problémom pri chudnutí býva napríklad vynechanie raňajok, kedy človek nedostatok kalórií následne doplní vysokokalorickým obedom či večerou. V takomto prípade nemožno očakávať, že sa želaný efekt chudnutia dostaví.úspešné príbehy

 

S nezdravým stravovaním súvisí aj nesprávny pitný režim. Nepriateľom chudnutia sú najmä sladené nápoje s veľkým množstvom pridaných chemikálií a umelých sladidiel. Kalórie z týchto nápojov nenavodzujú pocit sýtosti tak, ako iné potraviny, a tak s ich konzumáciou do tela prijímame omnoho väčšie množstvo kalórii, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dbať by sme preto mali najmä na pravidelný pitný režim, ktorého základom je voda či nesladené čaje. 

 

Druhým, nemenej dôležitým faktorom ovplyvňujúcim telesnú váhu, je metabolizmus. Najväčšiu časť z celkového metabolizmu človeka predstavuje takzvaný bazálny metabolizmus, ktorý určuje, koľko energie je telo schopné spracovať v pokojovom režime. Viac o tom, aký vplyv má na chudnutie, sa dozviete v tomto článku

 

Ako už možno správne tušíte, fyzická aktivita alebo miera cvičenia je tretím faktorom, ktorý sa skloňuje v súvislosti s chudnutím. Častokrát sa stretávame s názorom, že jedinou možnosťou, ako schudnúť či už z brucha alebo zo stehien, je sústrediť sa na cviky zamerané na danú svalovú partiu. 

 

Pravdou však je, že cvičenie samo osebe bez úpravy stravy úbytok hmotnosti nezaručí. Je potrebné uvedomiť si, že za spálené kalórie je z dvoch tretín zodpovedný bazálny metabolizmus a len z jednej tretiny fyzická aktivita. Aj keď cvičenie telu pomáha spáliť viac energie a v chudnutí má svoje dôležité miesto, nie je preň absolútne nevyhnutné. Pokiaľ  teda cvičiť zo zdravotných alebo iných dôvodov nemôžete, úbytok na váhe môžete dosiahnuť aj čisto len úpravou stravy.

inbody 270

Potrebujete pomôcť s úpravou stravy v Bratislave?

Objednajte sa na konzultáciu telefonicky na +421 944 618 217 alebo e-mailom na rybarova@nedietuj.sk

Ako na chudnutie bez prísnych diét 

Slovo diéta sa u mnohých ľudí okamžite spája s nepríjemným pocitom hladovania či obmedzovania sa. V skutočnosti však tento pojem s chudnutím vôbec nesúvisí a označuje skôr spôsob, akým sa stravujeme. 

Ako sme spomínali v predchádzajúcej časti článku, majú stravovacie návyky najväčší vplyv na telesnú váhu a chudnutie. Tvrdenia, že chudnutie ide automaticky ruka v ruke s drastickými diétami, však nie sú celkom pravdivé. Úprave stravy sa, pochopiteľne, nevyhnete, no schudnúť sa dá aj bez výrazného obmedzovania sa. Dôležité je zohľadniť najmä to, ako vaše telo funguje a kedy nastáva proces spaľovania kalórií. 

 

V súvislosti s chudnutím sa zároveň častokrát stretávame s názorom, že z niektorých jedál automaticky priberiete, zatiaľčo z iných nie. Žiadna potravina však nemá špeciálne vlastnosti, vďaka ktorým by sama o sebe zaručila úbytok na váhe alebo zrýchlila metabolizmus. 

 

Niektoré potraviny sú však vhodnejšie na chudnutie ako iné, a to najmä vďaka rozloženiu makroživín – čiže bielkovín, tukov a sacharidov. Z hodnôt makroživín sa  zároveň odvíja počet mikroživín (minerálov a vitamínov) a kalórií. Ani pri týchto potravinách však nemožno očakávať, že automaticky spustia proces spaľovania tuku. 

 

Proces spaľovania totiž závisí najmä od energetického príjmu, ktorý, stručne povedané, vyjadruje vzťah medzi množstvom energie prijatej z potravy a množstvom, ktoré telo spáli. Funguje zhruba nasledovne: 

  • Pokiaľ je váš kalorický príjem vyšší, ako množstvo kalórií, ktoré spálite, nadbytočná energia sa začne ukladať vo forme tuku a budete priberať. 
  • Ak naopak, príjmete menej kalórií, ako spálite, nastáva takzvaný kalorický deficit. Telo z dôvodu nedostatku energie pre fungovanie siahne po existujúcich tukových zásobách, čo má za následok úbytok telesnej hmotnosti. 

 

Čo je to kalorický deficit 

Ešte predtým, ako si bližšie vysvetlíme, o čo ide pri kalorickom deficite a ako sa doň dostať, je dôležité porozumieť kalóriám. Na to, aby telo fungovalo správne, potrebuje prijímať energiu vo forme potravy a tekutín. Energia, ktorá vzniká po rozložení potravy v tele, sa vyjadruje v kalóriách alebo kilojouloch (1 kalória = 4,2 kj). 

Všetky kalórie, ktoré telo v priebehu dňa spáli, nazývame celkový denný energetický výdaj (CDEV). CDEV sa skladá z troch základných častí:

 

  • Bazálny metabolizmus: Označuje energiu, ktorú telo spáli v pokojovom režime, aby zabezpečilo správne fungovanie telesných funkcií nevyhnutných pre život. Patrí sem napríklad krvný obeh alebo dýchanie.
  • Termický efekt jedla: Jedná sa o kalórie, ktoré sa spotrebujú na trávenie potravy a následné vstrebávanie živín.
  • Energia spálená fyzickou aktivitou: Zahŕňa kalórie spotrebované pri akejkoľvek  fyzickej aktivite.

Pokiaľ telu dodáte menej kalórií, ako potrebuje na pokrytie všetkých troch vyššie spomínaných zložiek, dostane sa do kalorického deficitu. Ak tento stav nastáva opakovane, postupne dochádza k znižovaniu telesnej hmotnosti

certifikovaná trénerka BratislavaV súvislosti s chudnutím je preto základom mať neustále pod kontrolou svoj denný kalorický príjem, ktorý by mal byť nižší ako celkový denný kalorický výdaj. V prípade, že je vaším cieľom zníženie telesnej hmotnosti, pomôže vám určiť si optimálnu hodnotu kalorického deficitu.

 

Ako si vypočítať a nastaviť kalorický deficit

Pri výpočte kalorického deficitu je v prvom rade potrebné stanoviť už spomínaný celkový denný energetický výdaj (CDEV). Je potrebné brať do úvahy, že tento výpočet je skutočne iba orientačný a slúži na výpočet približného kalorického deficitu

 

Prvým krokom je výpočet bazálneho metabolizmu, na ktorý sa najčastejšie používa vzorec Harris-Benedict:

 

  • Výpočet bazálneho metabolizmu pre ženy: 

447.593 + (9.247 x váha v kg) + (3.098 x výška v  cm) – (4.330 x vek v rokoch)

 

  • Výpočet bazálneho metabolizmu pre mužov: 

88.362 + (13.397 x váha v kg) + (4.799 x výška v cm) – (5.677 x vek v rokoch)

 

Výsledná hodnota výpočtu bazálneho metabolizmu udáva minimálne množstvo kalórií, ktoré by ste za deň mali prijať. Pokiaľ by telo dostávalo menšie množstvo energie, ako je hodnota bazálneho metabolizmu, mohlo by dôjsť k vážnym zdravotným komplikáciam. 

 

Pre výpočet celkového denného energetického výdaja výslednú hodnotu bazálneho metabolizmu vynásobte takzvaným Katch-McArdle multiplikátorom, ktorý zohľadňuje rôzne druhy telesnej aktivity. Štandardne sa využívajú nasledovné hodnoty multiplikátoru:

 

Multiplikátor  Telesná aktivita 
1,2 sedavý štýl života (minimálne alebo žiadne cvičenie)
1,375 mierna aktivita (1 – 3 dni počas týždňa ľahké cvičenie)
1,55 stredná aktivita (3 – 5 dní počas týždňa priemerné cvičenie)
1,725 vysoká aktivita (6 – 7 dní počas týždňa intenzívne cvičenie)

 

Svoj celodenný energetický výdaj vypočítate vynásobením hodnoty bazálneho metabolizmu multiplikátorom z vyššie uvedenej tabuľky. Získaná hodnota predstavuje množstvo energie, ktoré by ste denne mali prijať, pokiaľ si chcete udržať svoju súčasnú váhu

 

Výpočet kalorického deficitu – teda množstva kalórií, ktoré by človek mal denne prijať, pokiaľ je jeho cieľom redukcia váhy, je potom už veľmi jednoduchý. Stačí od hodnoty celodenného energetického výdaja odpočítať zhruba 20 až 25 percent. Týmto univerzálnym pravidlom sa môže riadiť každý bez ohľadu na vek, váhu, výšku či energetický výdaj. 

 

Výpočet kalorického deficitu si ukážeme na nasledovnom príklade:

Hodnota bazálneho metabolizmu u 30 ročnej ženy s hmotnosťou 60 kilogramov a výškou 170 centimetrov je podľa vzorca uvedeného vyššie 1399,173.

Po vynásobení multiplikátorom 1,2 (sedavý štýl života) dostaneme hodnotu zhruba 1679. Táto hodnota reprezentuje CDEV a predstavuje množstvo kalórií, ktoré je potrebné prijať na udržanie súčasnej váhy 60 kilogramov. 

Pre vypočítanie kalorického deficitu od hodnoty CDEV odrátame 20 percent. U ženy s CDEV na úrovni 1670 kalórií by sa teda efekt zníženia telesnej váhy dostavil už pri kalorickom deficite na úrovni 1343,2 kalórií. 

 

Zopár tipov ako schudnúť bez hladovania 

Kľúčom k želanému zníženiu hmotnosti je prijať menej kalórií ako spálite. Vytvorenie kalorického deficitu si však nevyžaduje drastické zmeny a už vôbec nejde ruka v ruke s hladovaním. Nasledujúce rady vám pomôžu znížiť príjem kalórií a ukážu vám cestu k dlhodobej optimalizácii hmotnosti:

 

  • Vyberajte si jedlá, ktoré vás zasýtia na dlhú dobu. Vhodné sú najmä potraviny ako tvaroh, vajcia, ovsené vločky či strukoviny, po ktorých sa budete cítiť dlhšie sýti. Vždy však dbajte na to, aby ste sa zmestili do svojho kalorického deficitu.
  • Obmedzte konzumáciu vysoko spracovaných potravín. Sladké nápoje, rýchle občerstvenie či dezerty obsahujú veľké množstvo pridaného cukru, tukov a soli, ktoré podporujú ich nadmernú konzumáciu. Preto je vhodné nahradiť ich minimálne spracovanými potravinami, ako napríklad ovocím, zeleninou, strukovinami a chudými bielkovinami, ktoré vám pomôžu zabrániť prejedaniu sa a telu poskytnú potrebné živiny.
  • Dbajte na dostatočné množstvo spánku. Aj keď neexistuje presná dĺžka spánku, ktorá by platila pre všetkých rovnako, svojmu telu by ste mali dopriať 7 až 9 hodín spánku. Pravidelný a kvalitný spánok je dôležitý pre zdravý životný štýl a dostatok energie počas dňa.
  • Doprajte svojmu telu pohyb. Aj keď sa rozhodnete chudnúť bez cvičenia, svojmu telu by ste nemali odopierať pohyb. Ráta sa aj bežná chôdza, preto skúste miesto cesty autobusom či výťahom chodiť pešo.
  • Naplánujte si týždenný jedálniček. Úprava stravy za účelom chudnutia bez cvičenia a hladovania si vyžaduje dôsledné plánovanie. Ak si naplánujete stravu na celý týždeň, môžete si ľahšie odsledovať, ktoré jedlá sú u vás najväčším zdrojom nadbytočných kalórií. 

 

Chudnutie bez cvičenia – rada na záver 

Úprava stravy a stravovacích návykov je kľúčom k zníženiu hmotnosti. Pokiaľ ste sa rozhodli chudnúť bez cvičenia, je mimoriadne dôležité nastaviť si svoj stravovací plán tak, aby ste napriek zníženému príjmu kalórií telu dodali všetky potrebné živiny. Vyhnete sa tak neželanému efektu úbytku svalstva, ktorý môže vzniknúť v dôsledku nízkeho príjmu bielkovín. 

 

Ideálne je preto obrátiť sa na výživového poradcu, ktorý vám na základe úvodnej konzultácie a hĺbkovej diagnostiky tela vytvorí stravovací plán na mieru. Zároveň vás naučí, ako si vyskladať zdravý tanier, ktorý si môžete vychutnať bez nutnosti obmedzovať sa. Pokiaľ ste sa teda rozhodli pre úpravu svojej hmotnosti bez cvičenia, môžete využiť úvodnú konzultáciu zdarma a objednať sa ešte dnes. 

Ak ste sa rozhodli upraviť svoju hmotnosť, pravdepodobne ste sa stretli s názorom, že sa nezaobídete bez striktnej diéty a pravidelného cvičenia. Cvičenie zohráva pri chudnutí dôležitú úlohu, no svoj cieľ môžete dosiahnuť aj bez neho. Zníženie hmotnosti je totiž jednoduchšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať a nevyžaduje si dokonca ani žiadne radikálne zmeny v stravovaní. 

 

V nasledujúcom článku sa dozviete, prečo nie je cvičenie pre chudnutie nevyhnutné a na čo by ste sa pri úprave hmotnosti mali sústrediť. 

 

Ktoré faktory najviac ovplyvňujú chudnutie a váhu?

Telesná hmotnosť sa odvíja od viacerých faktorov. V prvom rade sú to stravovacie návyky –  a to nielen to, akú potravu a v akom množstve prijímame, ale taktiež spôsob, akým jeme. Dôležité je najmä pravidelné stravovanie viackrát za deň. Častým problémom pri chudnutí býva napríklad vynechanie raňajok, kedy človek nedostatok kalórií následne doplní vysokokalorickým obedom či večerou. V takomto prípade nemožno očakávať, že sa želaný efekt chudnutia dostaví.úspešné príbehy

 

S nezdravým stravovaním súvisí aj nesprávny pitný režim. Nepriateľom chudnutia sú najmä sladené nápoje s veľkým množstvom pridaných chemikálií a umelých sladidiel. Kalórie z týchto nápojov nenavodzujú pocit sýtosti tak, ako iné potraviny, a tak s ich konzumáciou do tela prijímame omnoho väčšie množstvo kalórii, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dbať by sme preto mali najmä na pravidelný pitný režim, ktorého základom je voda či nesladené čaje. 

 

Druhým, nemenej dôležitým faktorom ovplyvňujúcim telesnú váhu, je metabolizmus. Najväčšiu časť z celkového metabolizmu človeka predstavuje takzvaný bazálny metabolizmus, ktorý určuje, koľko energie je telo schopné spracovať v pokojovom režime. Viac o tom, aký vplyv má na chudnutie, sa dozviete v tomto článku

 

Ako už možno správne tušíte, fyzická aktivita alebo miera cvičenia je tretím faktorom, ktorý sa skloňuje v súvislosti s chudnutím. Častokrát sa stretávame s názorom, že jedinou možnosťou, ako schudnúť či už z brucha alebo zo stehien, je sústrediť sa na cviky zamerané na danú svalovú partiu. 

 

Pravdou však je, že cvičenie samo osebe bez úpravy stravy úbytok hmotnosti nezaručí. Je potrebné uvedomiť si, že za spálené kalórie je z dvoch tretín zodpovedný bazálny metabolizmus a len z jednej tretiny fyzická aktivita. Aj keď cvičenie telu pomáha spáliť viac energie a v chudnutí má svoje dôležité miesto, nie je preň absolútne nevyhnutné. Pokiaľ  teda cvičiť zo zdravotných alebo iných dôvodov nemôžete, úbytok na váhe môžete dosiahnuť aj čisto len úpravou stravy.

Potrebujete pomôcť s úpravou stravy v Bratislave?

Objednajte sa na konzultáciu telefonicky na +421 944 618 217 alebo e-mailom na rybarova@nedietuj.sk

Ako na chudnutie bez prísnych diét 

Slovo diéta sa u mnohých ľudí okamžite spája s nepríjemným pocitom hladovania či obmedzovania sa. V skutočnosti však tento pojem s chudnutím vôbec nesúvisí a označuje skôr spôsob, akým sa stravujeme. 


Ako sme spomínali v predchádzajúcej časti článku, majú stravovacie návyky najväčší vplyv na telesnú váhu a chudnutie. Tvrdenia, že chudnutie ide automaticky ruka v ruke s drastickými diétami, však nie sú celkom pravdivé. Úprave stravy sa, pochopiteľne, nevyhnete, no schudnúť sa dá aj bez výrazného obmedzovania sa. Dôležité je zohľadniť najmä to, ako vaše telo funguje a kedy nastáva proces spaľovania kalórií. 

 

V súvislosti s chudnutím sa zároveň častokrát stretávame s názorom, že z niektorých jedál automaticky priberiete, zatiaľčo z iných nie. Žiadna potravina však nemá špeciálne vlastnosti, vďaka ktorým by sama o sebe zaručila úbytok na váhe alebo zrýchlila metabolizmus. 

 

Niektoré potraviny sú však vhodnejšie na chudnutie ako iné, a to najmä vďaka rozloženiu makroživín – čiže bielkovín, tukov a sacharidov. Z hodnôt makroživín sa  zároveň odvíja počet mikroživín (minerálov a vitamínov) a kalórií. Ani pri týchto potravinách však nemožno očakávať, že automaticky spustia proces spaľovania tuku. 

 

Proces spaľovania totiž závisí najmä od energetického príjmu, ktorý, stručne povedané, vyjadruje vzťah medzi množstvom energie prijatej z potravy a množstvom, ktoré telo spáli. Funguje zhruba nasledovne: 

  • Pokiaľ je váš kalorický príjem vyšší, ako množstvo kalórií, ktoré spálite, nadbytočná energia sa začne ukladať vo forme tuku a budete priberať. 
  • Ak naopak, príjmete menej kalórií, ako spálite, nastáva takzvaný kalorický deficit. Telo z dôvodu nedostatku energie pre fungovanie siahne po existujúcich tukových zásobách, čo má za následok úbytok telesnej hmotnosti. 

 

Čo je to kalorický deficit 

Ešte predtým, ako si bližšie vysvetlíme, o čo ide pri kalorickom deficite a ako sa doň dostať, je dôležité porozumieť kalóriám. Na to, aby telo fungovalo správne, potrebuje prijímať energiu vo forme potravy a tekutín. Energia, ktorá vzniká po rozložení potravy v tele, sa vyjadruje v kalóriách alebo kilojouloch (1 kalória = 4,2 kj). 

Všetky kalórie, ktoré telo v priebehu dňa spáli, nazývame celkový denný energetický výdaj (CDEV). CDEV sa skladá z troch základných častí:

 

  • Bazálny metabolizmus: Označuje energiu, ktorú telo spáli v pokojovom režime, aby zabezpečilo správne fungovanie telesných funkcií nevyhnutných pre život. Patrí sem napríklad krvný obeh alebo dýchanie.
  • Termický efekt jedla: Jedná sa o kalórie, ktoré sa spotrebujú na trávenie potravy a následné vstrebávanie živín.
  • Energia spálená fyzickou aktivitou: Zahŕňa kalórie spotrebované pri akejkoľvek  fyzickej aktivite.

Pokiaľ telu dodáte menej kalórií, ako potrebuje na pokrytie všetkých troch vyššie spomínaných zložiek, dostane sa do kalorického deficitu. Ak tento stav nastáva opakovane, postupne dochádza k znižovaniu telesnej hmotnosti

certifikovaná trénerka BratislavaV súvislosti s chudnutím je preto základom mať neustále pod kontrolou svoj denný kalorický príjem, ktorý by mal byť nižší ako celkový denný kalorický výdaj. V prípade, že je vaším cieľom zníženie telesnej hmotnosti, pomôže vám určiť si optimálnu hodnotu kalorického deficitu.

 

Ako si vypočítať a nastaviť kalorický deficit

Pri výpočte kalorického deficitu je v prvom rade potrebné stanoviť už spomínaný celkový denný energetický výdaj (CDEV). Je potrebné brať do úvahy, že tento výpočet je skutočne iba orientačný a slúži na výpočet približného kalorického deficitu

 

Prvým krokom je výpočet bazálneho metabolizmu, na ktorý sa najčastejšie používa vzorec Harris-Benedict:

 

  • Výpočet bazálneho metabolizmu pre ženy: 

447.593 + (9.247 x váha v kg) + (3.098 x výška v  cm) – (4.330 x vek v rokoch)

 

  • Výpočet bazálneho metabolizmu pre mužov: 

88.362 + (13.397 x váha v kg) + (4.799 x výška v cm) – (5.677 x vek v rokoch)

 

Výsledná hodnota výpočtu bazálneho metabolizmu udáva minimálne množstvo kalórií, ktoré by ste za deň mali prijať. Pokiaľ by telo dostávalo menšie množstvo energie, ako je hodnota bazálneho metabolizmu, mohlo by dôjsť k vážnym zdravotným komplikáciam. 

 

Pre výpočet celkového denného energetického výdaja výslednú hodnotu bazálneho metabolizmu vynásobte takzvaným Katch-McArdle multiplikátorom, ktorý zohľadňuje rôzne druhy telesnej aktivity. Štandardne sa využívajú nasledovné hodnoty multiplikátoru:

 

Multiplikátor  Telesná aktivita 
1,2 sedavý štýl života (minimálne alebo žiadne cvičenie)
1,375 mierna aktivita (1 – 3 dni počas týždňa ľahké cvičenie)
1,55 stredná aktivita (3 – 5 dní počas týždňa priemerné cvičenie)
1,725 vysoká aktivita (6 – 7 dní počas týždňa intenzívne cvičenie)

 

Svoj celodenný energetický výdaj vypočítate vynásobením hodnoty bazálneho metabolizmu multiplikátorom z vyššie uvedenej tabuľky. Získaná hodnota predstavuje množstvo energie, ktoré by ste denne mali prijať, pokiaľ si chcete udržať svoju súčasnú váhu

 

Výpočet kalorického deficitu – teda množstva kalórií, ktoré by človek mal denne prijať, pokiaľ je jeho cieľom redukcia váhy, je potom už veľmi jednoduchý. Stačí od hodnoty celodenného energetického výdaja odpočítať zhruba 20 až 25 percent. Týmto univerzálnym pravidlom sa môže riadiť každý bez ohľadu na vek, váhu, výšku či energetický výdaj. 

 

Výpočet kalorického deficitu si ukážeme na nasledovnom príklade:

Hodnota bazálneho metabolizmu u 30 ročnej ženy s hmotnosťou 60 kilogramov a výškou 170 centimetrov je podľa vzorca uvedeného vyššie 1399,173.

Po vynásobení multiplikátorom 1,2 (sedavý štýl života) dostaneme hodnotu zhruba 1679. Táto hodnota reprezentuje CDEV a predstavuje množstvo kalórií, ktoré je potrebné prijať na udržanie súčasnej váhy 60 kilogramov. 

Pre vypočítanie kalorického deficitu od hodnoty CDEV odrátame 20 percent. U ženy s CDEV na úrovni 1670 kalórií by sa teda efekt zníženia telesnej váhy dostavil už pri kalorickom deficite na úrovni 1343,2 kalórií. 

 

Zopár tipov ako schudnúť bez hladovania 

Kľúčom k želanému zníženiu hmotnosti je prijať menej kalórií ako spálite. Vytvorenie kalorického deficitu si však nevyžaduje drastické zmeny a už vôbec nejde ruka v ruke s hladovaním. Nasledujúce rady vám pomôžu znížiť príjem kalórií a ukážu vám cestu k dlhodobej optimalizácii hmotnosti:

 

  • Vyberajte si jedlá, ktoré vás zasýtia na dlhú dobu. Vhodné sú najmä potraviny ako tvaroh, vajcia, ovsené vločky či strukoviny, po ktorých sa budete cítiť dlhšie sýti. Vždy však dbajte na to, aby ste sa zmestili do svojho kalorického deficitu.
  • Obmedzte konzumáciu vysoko spracovaných potravín. Sladké nápoje, rýchle občerstvenie či dezerty obsahujú veľké množstvo pridaného cukru, tukov a soli, ktoré podporujú ich nadmernú konzumáciu. Preto je vhodné nahradiť ich minimálne spracovanými potravinami, ako napríklad ovocím, zeleninou, strukovinami a chudými bielkovinami, ktoré vám pomôžu zabrániť prejedaniu sa a telu poskytnú potrebné živiny.
  • Dbajte na dostatočné množstvo spánku. Aj keď neexistuje presná dĺžka spánku, ktorá by platila pre všetkých rovnako, svojmu telu by ste mali dopriať 7 až 9 hodín spánku. Pravidelný a kvalitný spánok je dôležitý pre zdravý životný štýl a dostatok energie počas dňa.
  • Doprajte svojmu telu pohyb. Aj keď sa rozhodnete chudnúť bez cvičenia, svojmu telu by ste nemali odopierať pohyb. Ráta sa aj bežná chôdza, preto skúste miesto cesty autobusom či výťahom chodiť pešo.
  • Naplánujte si týždenný jedálniček. Úprava stravy za účelom chudnutia bez cvičenia a hladovania si vyžaduje dôsledné plánovanie. Ak si naplánujete stravu na celý týždeň, môžete si ľahšie odsledovať, ktoré jedlá sú u vás najväčším zdrojom nadbytočných kalórií. 

 

Chudnutie bez cvičenia – rada na záver 

Úprava stravy a stravovacích návykov je kľúčom k zníženiu hmotnosti. Pokiaľ ste sa rozhodli chudnúť bez cvičenia, je mimoriadne dôležité nastaviť si svoj stravovací plán tak, aby ste napriek zníženému príjmu kalórií telu dodali všetky potrebné živiny. Vyhnete sa tak neželanému efektu úbytku svalstva, ktorý môže vzniknúť v dôsledku nízkeho príjmu bielkovín. 

 

Ideálne je preto obrátiť sa na výživového poradcu, ktorý vám na základe úvodnej konzultácie a hĺbkovej diagnostiky tela vytvorí stravovací plán na mieru. Zároveň vás naučí, ako si vyskladať zdravý tanier, ktorý si môžete vychutnať bez nutnosti obmedzovať sa. Pokiaľ ste sa teda rozhodli pre úpravu svojej hmotnosti bez cvičenia, môžete využiť úvodnú konzultáciu zdarma a objednať sa ešte dnes. 

Moderná výživová poradňa v Bratislave

Využite možnosť osobnej konzultácie v našich moderných priestoroch bratislavskej pobočky Nediétuj, ktorá je zároveň aj individuálnym súkromným fittness centrom.

Otváracia doba: Pon – Pia: 7:00 – 19:00

Kde nás nájdete: Černyševského 12, Bratislava

parkovanie ZADARMO priamo pri pobočke

MHD zastávky
Farského 5 minút pešo –
3, 84, 95, 99

Muchovo nám. 4 minúty pešo – 95

OC Einsteinova (Aupark) 9 minút pešo – 50

Moderná výživová poradňa v Bratislave

Moderná výživová poradňa v Bratislave

Využite možnosť osobnej konzultácie v našich moderných priestoroch bratislavskej pobočky Nediétuj, ktorá je zároveň aj individuálnym súkromným fittness centrom.

Otváracia doba: Pon – Pia: 7:00 – 19:00

Kde nás nájdete: Černyševského 12, Bratislava

parkovanie ZADARMO priamo pri pobočke

MHD zastávky
Farského 5 minút pešo –
3, 84, 95, 99

Muchovo nám. 4 minúty pešo – 95

OC Einsteinova (Aupark) 9 minút pešo – 50

Zaujal vás tento článok?

Zaujalo vás to? Využite úvodnú konzultáciu a objednajte sa ešte dnes. Úvodná konzultácia prebieha osobne v Bratislave alebo online. Cena úvodnej konzultácie v našej modernej výživovej poradni stojí 20€. V prípade využitia akejkoľvek služby Vám bude táto cena odpočítaná z platby.

Zaujal vás tento článok?

Zaujalo vás to? Využite úvodnú konzultáciu a objednajte sa ešte dnes. Úvodná konzultácia prebieha osobne v Bratislave alebo online. Cena úvodnej konzultácie v našej modernej výživovej poradni stojí 20€. V prípade využitia akejkoľvek služby Vám bude táto cena odpočítaná z platby.

Moja certifikácia výživy a trénovania

Svoju odbornosť som dokázala aj na základe úspešného absolvovania certifikovaného kurzu Poradca pre výživu od spoločnosti Winstitut. Poznatky a štúdie ohľadom výživy však neustále napredujú, a preto je pre mňa dôležité neustále na sebe pracovať a zdokonaľovať sa. Vďaka desiatkam školení, kurzov a workshopov stále rozširujem svoje nadobudnuté vedomosti a zručnosti.

Okrem výživy milujem aj pohyb a vzdelávam sa aj v tomto smere. Preto som sa rozhodla že absolvujem kurz Kondičného trénera I. stupňa v Efect Fit, aby som mohla aj takto pomáhať ľudom. 

Moja certifikácia výživy a trénovania

Svoju odbornosť som dokázala aj na základe úspešného absolvovania certifikovaného kurzu Poradca pre výživu od spoločnosti Winstitut. Poznatky a štúdie ohľadom výživy však neustále napredujú, a preto je pre mňa dôležité neustále na sebe pracovať a zdokonaľovať sa. Vďaka desiatkam školení, kurzov a workshopov stále rozširujem svoje nadobudnuté vedomosti a zručnosti.

Okrem výživy milujem aj pohyb a vzdelávam sa aj v tomto smere. Preto som sa rozhodla že absolvujem kurz Kondičného trénera I. stupňa v Efect Fit, aby som mohla aj takto pomáhať ľudom.

Welko poradca pre výživu
Kondičný tréner 1. kvalifikačného stupňa EfectFit
špecialista na detskú výživu
Certifikát na zostavovanie jedálničkov
Manažment obézneho klienta
Praktické zručnosti potrebné pre manažment obézneho klienta
špecialista na detskú výživu
Certifikát na zostavovanie jedálničkov
Manažment obézneho klienta
Praktické zručnosti potrebné pre manažment obézneho klienta
specialista zdravé výživy a redukce váhy
nutričná toxikológia a hygiena potravin
specialista zdravé výživy a redukce váhy
nutričná toxikológia a hygiena potravin

Chceš aj ty napísať takúto premenu?

Som žena po dvoch pôrodoch a po každom pôrode mi zostali nejaké kilogramy navyše. Nepáčilo sa mi to a necítila som sa dobre vo svojom tele. Navyše mi bola diagnostikovaná aj histamínová intolerancia, čiže o to viac som musela svoje stravovanie zmeniť. Tak som sa rozhodla, že oslovím Janku, nech mi pomôže upraviť stravu tak, aby som svoju intoleranciu dostala pod kontrolu a navyše upravila aj svoju váhu. Naučila ma ako si vyskladať tanier pri mojom obmedzení, a hlavne ako rýchlo si vie človek navariť zdravé jedlo, ktoré je navyše veľmi chutné a chutí aj deťom. Vďaka Janke sme sa celá rodina naladili na zdravé stravovanie a nevieme si bez toho už predstaviť náš život a touto cestou jej za to veľmi pekne ďakujem.

Čo pre Vás ponúkam

Výživová poradkyňa Janka
Starostlivosť o vaše stravovanie

Neviete si rady so svojim stravovaním a uprednostnili by ste osobitý prístup? V rámci starostlivosti Vám ponúkam úvodnú konzultáciu, vypracovanie jedálnička na mieru a pravidelné osobné alebo online konzultácie. Spoločne budeme sledovať a vyhodnocovať priebeh Vašej premeny.

certifikovaný tréner bratislava
Komplexná starostlivosť o vaše cvičenie a stravu

Chápem, že nie každému vyhovuje cvičenie vo fitness centre. Možno máte pocit, že sa na vás každý pri cvičení pozerá, alebo Vaša finančná situácia nie je úplne ideálna a nemôžete si dovoliť platiť pernamentku aj trénera zároveň. Je čas vyskúšať domáce cvičenie pod dohľadom certifikovanej trénerky.

jedálniček na pribratie
Jedálniček na mieru

Chcete mať nielen vyváženú a plnohodnotnú stravu ale aj funkčné telo? Tak presne pre vás je tento balíček, súčasťou ktorého je výživový plán na mieru, individuálne online tréningy z pohodlia vášho domova, pravidelná osobná alebo online konzultácia. Takto bude vaše stravovanie a pohyb pod dohľadom odborníčky.

cvičenie doma s trénerkou
Tréningový plán a live cvičenie na doma pre ženy

Chápem, že nie každému vyhovuje cvičenie vo fitness centre. Možno máte pocit, že sa na vás každý pri cvičení pozerá, alebo Vaša finančná situácia nie je úplne ideálna a nemôžete si dovoliť platiť pernamentku aj trénera zároveň. Je čas vyskúšať domáce cvičenie pod dohľadom certifikovanej trénerky.

Úspešné príbehy

Kvalitná práca a ešte kvalitnejšie výsledky hovoria za všetko. Nechajte sa inšpirovať a napíšte aj Vy nový príbeh svojho života.

Som osoba, ktorá nerada trávi čas v kuchyni prípravou jedál a pravidelne jem “menučka“. Preto to bola pre mňa veľká výzva, ktorú však Janka zvládla. Jej jedálniček funguje a už po prvom mesiaci išla váha dole.

Marek Š.

Mala som za sebou viacero „zázračných diét“, no vždy sa mi tie rýchlo spálené kilogrami vrátili. Až s Jankou som sa naučila pravidelne a správne jesť. Moje chute na sladké zmizli a ja si konečne môžem obliecť šaty, ktoré som roky na sebe nemala.

Jana T.

K športu som mala vždy blízko. Avšak keď mi začala moja váha prekážať, oslovila som Janku s prosbou o pomoc. Som veľmi rada, že mi pomohla. Kilá išli dolu a čo je hlavné, viem kedy a hlavne koľko jesť, aby to bolo správne.

Simona P.

Som neskutočne rád, že som začal spolupracovať s Nediétuj. Bol som zo začiatku tvrdohlavý, no časom som si uvedomil, aká je strava veľmi dôležitá. Vďaka Janke sa mi podarilo upraviť si stravovacie návyky.

Libor T.